ГОЦИНИ РАДОЗНАЛЦИ
This eTwinning project is based on optional and free cooperation between project partners. The main communication area that we will use throughout the project is Twinspace. For quick negotiation, we also established a closed Facebook group intended only for project partners.
Ovaj eTwinning projekat zasnovan je na izbornoj i slobodnoj saradnji između projektnih partnera. Glavno komunikaciono područje koje ćemo koristiti tokom celog projekta je Twinspace. Za brzo dogovaranje osnovali smo i zatvorenu Facebook grupu namenjenu samo partnerima u projektu.
Zavičaj je mesto u kome smo se rodili i njegova šira okolina. Svako od nas mnogo voli mesto u kome se rodio i zavičaj - kraj u kome je proveo detinjstvo .
Svrha ovog projekta je podstaknuti učenike na istraživanja kulturne i prirodne baštine o gradu u kome žive i široj okolini - zavičaju. Zavičaj se više voli i nosi u srcu ako se o njemu više zna. Zato ćemo mi kroz niz različitih aktivnosti istraživati prošlost našeg grada, istaknućemo lepote svog grada i zavičaja u sadašnjosti i pomoću digitalnih alata predstaviti projektnim partnerima.
Učenici će razviti odgovorno ponašanje prema nasleđu naših predaka i razviti ljubav prema svom gradu i zavičaju.
Projektne aktivnosti realizovaće se od oktobra 2021. do juna 2022.
Homeland is the place where we were born and its wider surroundings. Each of us loves the place where he was born and his homeland - the area where he spent his childhood.
The purpose of this project is to encourage students to research the cultural and natural heritage of the city in which they live and the wider environment - homeland. Homeland is more loved and carried in the heart if more is known about it. Therefore, through various activities, we will explore the past of our city, highlight the beauties of our city and homeland in the present and use digital tools to present to project partners.
Students will develop responsible behavior towards the heritage of our ancestors and develop love for their city and homeland.
Project activities will be implemented from October 2021 to June 2022
Na početku projekta učenici su:
- ostavili kontakt podatke radi bolje komunikacije
- izradili svoje avatare i predstavili se partnerima
- popunili uvodnu anketu o projektu
- napisali zašto rade ovaj projekat
- upisali digitalne alate koje znaju da upotrebljavaju
Mešovite državne ekipe rade na zajedničkim zadacima.
Ekipe - timovi: crtaju, pišu, istražuju, snimaju, fotografišu...
Tim 1 je iztraživao o svom zavičaju. Predstavili su svoje mesto sa okolinom.
Grad se nalazi u dolini reke Timok. U rimsko doba bio je poznat pod imenom Timacum Minus. Kasnije je nosio ime Gurgusovac. Današnje ime je dobio 1859. po knezu Milošu Obrenoviću.
Opština Knjaževac se nalazi u istočnom delu Srbije, uz granicu sa Republikom Bugarskom i ulazi u sastav Timočke Krajine.U opštini Knjaževac živi 31.491 stanovnika od čega 18.404 u gradu (podaci iz poslednjeg popisa stanovništva 2011. godine). Prosečna gustina naseljenosti je 36 stanovnika po km², što je svrstava u retko naseljene opštine.Sa površinom od 1202 km², opština Knjaževac je četvrta po veličini u Srbiji.Reljef joj je brdsko-planinski. Najviša tačka ove oblasti je vrh Midžor na Staroj planini (2169 metara). Najniža tačka opštine je na 176 metara nadmorske visine. Grad se nalazi na mestu gde se spajaju Trgoviški Timok i Svrljiški Timok, stvarajući Beli Timok. Ova reka teče na sever gde se kod Zaječara spaja sa Crnim Timokom i stvara reku Timok. Po ovoj reci ceo region nosi ime Timočka krajina.Područje opštine obuhvata 86 naselja od čega je 85 seoskih naselja.
Tim 2 je iztraživao o tradiciji i običajima u svom zavičaju.
BREND - DVOPREĐNE ČARAPE
Raznovrsne po ornamentalnom rasporedu i bogate boje, dvokrake čarape izraziti su predstavnici folklorne „naivne” umetnosti.
U knjaževačkom kraju dvonični ornamenti su dostigli vrhunac estetskog razvoja. Retko se mogu naći dva para čarapa na kojima su ornamenti i kompozicija šare isti.
Čarape sa dva pramena prave se od domaće vune u dve boje, po čemu su i dobile taj naziv.
Osnovni delovi čarape su stopalo i gornji deo
Čarape su pletene od vrha stopala do pete. Kada je stopalo ili presvlaka pletena, pletenje se nastavlja u gornji deo. Stopa i gornji deo su prostrani i ukrasni i čine jedinstvenu celinu. Glavno mesto na vrhovima (prema kome su čarape podeljene na muške i ženske) je mesto za srednji obrazac.
U većini slučajeva, oblik motiva na ženskim čarapama je složen, krupniji, utkan u više boja, a na muškim preovlađuju šare jednostavnijih oblika, manjih dimenzija i samo u jednoj boji (npr. crvena šara na crnoj podlozi).
Najlepše čarape bile su takozvane „Neveste“, dok su najvrednije, koje su neke starice čuvale kao najveću svetinju – odabrane, najlepše, „stare“.
Ornamenti na duplim čarapama su bogato bogatstvo naše kulturne baštine.
Tim 3 je iztraživao o lokalnim proizvodima i jelima koja su spremali naši pretci..
Tim 4 je iztraživao o lokalnim znamenitostima.
Najstarije vojno utvrđenje u timočkoj oblasti Timacum Minus (lat. Timacum - Timok, hidronim; lat. minus - “donji”) podignuto je u dolini Belog Timoka, kod sela Ravna, nedaleko od Knjaževca.
Bogorodičina crkva u Donjoj Kamenici izgrađena je krajem XIV veka, na vojnom putu od Vidina ka Pirotu. Strogost joj daju barokni tornjevi, a lepotu elementi Moravske škole.
Gornja Kamenica, manastir Sv. Trojice
Manastir Sveta Trojica nalazi se u dolini Trgoviškog Timoka između Donje i Gornje Kamenice, 18 km jugoistočno od Knjaževca. Crkva ima oblik trikonohosa, sa malim kubetom iznad centralnog dela naosa. Egzonarteks je naknadno dozidan 1874. godine. Unutrašnjost crkve je bila oslikana, ali je živopis gotovo u celini uništen. Sačuvano je samo nekoliko fragmenata fresaka koji pripadaju obnovi iz prve polovine XIX veka. Smatra se da je crkva zadužbina srpskog despota Lazara, najmlađeg sina Đurđa Brankovića, kako svedoči natpis u malteru iz 1454. godine.
Selo Ravna nalazi se 8km severno od Knjaževca, na jugoistočnim padinama Tupižnice.
.
Zavičajni muzej Knjaževac nalazi se u Karađorđevoj ulici br. 15, u zgradi koja je sagrađena 1906. godine kao dvojna porodična stambena zgrada u vlasništvu porodice Sibinović, nekadašnjih vlasnika rudnika „Dobra sreća“ u Vini.
Muzej grada u kući Alekse Ace Stanojevića
Muzej grada Knjaževca nalazi se u Njegoševoj ulici br.6, u užem centru grada, u kući radikalskog prvaka Ace Stanojevića.