2019.
Тимочки Забавник
За љубитеље књига и лепе речи
Ханс Кристијан Андерсен
1805. године – Рођен је дански писац Ханс Кристијан Андерсен. Светску славу донеле су му приповетке за децу, бајке међу којима су најпознатије “Царево ново одело”, “Ружно паче”, “Снежна краљица”, “Девојчица са шибицама”.
Прочитајте више: Биографија Ханса Кристијана Андерсена
Ен
Емил Зол а
1840. године – Рођен је писац Емил Зола, предводник натуралистичког покрета у француској књижевности, аутор “Терезе Ракен”, “Жерминала”, “Нане”. Значајну улогу Зола је имао у откривању махинација највиших војних кругова у “Драјфусовој афери”. Отвореним писмом 1898. године председнику Француске под насловом “Оптужујем” у листу “Л’орор”, допринео је ослобађању капетана Алфреда Драјфуса, лажно оптуженог за издају и осуђеног на доживотну робију.
Прочитајте више: Биографија Емила Золе
Алиса
Међународни дан дечје књижевности се прославља са циљем да се промовише дечја књижевност и читање, као и да се скрене пажња јавности на потребе најмлађих читалаца.
Ми смо овај дан обележили читајући Андерсенове бајке и изложбом књига које волимо.
На крају дана разменили смо књиге које су нам се допале и у једном дану их прочитали.
Редакција Тимочког Забавника
Светски дан књиге и ауторских права обележава се 23. априла сваке године.
Године 1995, на Генералној конференцији УНЕСКО-а је одлучено да се Светска дан књиге и ауторских права слави на овај датум, јер је тада каталонски фестивал, а и ово је датум годишњице рођења и смрти Вилијама Шекспира, смрти Мигела де Сервантеса, Инке Гарсиласо де ла Веге и Жозепа Пла, рођења Мориса Дрјуона, Владимира Набокова, Мануела Валехо Мехие.
Иако се 23. април често наводи као датум смрти и Шекспира и Сервантеса, то није у потпуности тачно. Сервантес је умро 23. априла по грегоријанском календару, међутим, тада се у Енглеској користио јулијански календар. Док је Шекспир умро 23. априла по јулијанском календару који је у употреби у Енглеској у то време, заправо је умро око десет дана након Сервантеса, због неслагања између два календарска система.
У Шпанији је овај дан празник још од 1923. године у част писца Мигела де Сервантеса ("ДОН КИХОТ") који је умро на тај дан. Ово је такође и део прославе дана Светог Ђорђа у Каталонији, где је традиција од Средњег века да мушкарци доносе руже својим вољеним, а од 1925. године да жене дају књигу у замену. Половина годишње продаје књига у Каталонији је у ово време са преко 400.000 продатих и размењених примерака за преко 4 милиона ружа.
Редакција Тимочког Забавника
Давне 1938. године, 30. априла, емитован је цртани филм у коме несташни зец поставља сопствена правила у шуми.
Највећи је цртани лик свих времена и поседује звезду на Холивудској стази славних.
“Народе, да ли он стварно мисли да мене може да превари?“, реченица је којом се Душко Дугоушко обраћа публици кад год се надмудрује са осталим актерима, најчешће Патком Дачом или Елмером. Карактер лика направљен је тако да садржи особине својствене обичном човеку. Не натрпросечно интелигентан већ сналажљив и враголаст, и иако често намћораст истовремено и духовит.
У највећем броју случајева он је обичан зец који грицка своју шаргарепу и у почетним сценама филма не узнемирава никога. Не напада ако није нападнут.
Глумац Никола Симић позајмљивао је глас многим анимираним јунацима као што је Гаргамел, Микеланђело, Шиља, али га публика најчешће повезује са ликом Дугоушка.
Говорио је да се цртани ликови везују за душу, али и да је Душко посебан. Некад би ухватио себе како каже “Еј шефе који ти је враг“. Сматрао је да је то био одличан цртани јер је Душко био карактер.
– Интересантно је да је пре мене Душка синхронизовао Мића Татић. Он је окупио екипу с Ђузом, Надом Блам…а онда је једног дана требало ја да глумим Душка. Када је дошао ред на мене, није ми било свеједно. Но, чим сам скинуо Душков оригинални, уњкав глас, све је текло као подмазано. Касније сам негде прочитао да је први синхронизатор Душка Дугоушка био из Бронкса и да му је зато глас био тако назалан, изјавио је једном Никола Симић.
“Он је могао да победи и домишљатошћу превари свакога ко би му се супротставио. У то време су се редитељи у ствари јако бојали да та чињеница, да у ствари Душко Дугоушко побеђује све, може да му донесе антипатије код публике па су стога увек почињали филм са тим да су према њему насилни, да су њега преварили и да су га застрашивали, тако да се он свети, он враћа, додаје за Милена Драгићевић Шешић.
Карактеристичност овог лика је и директно обраћање публици. Реченице које изговара док гледа у платно као што су “За минут сам поново са вама народе” и “Народе, јасно вам је да ово значи рат” подсећају на наступе садашњих станд- уп комичара.
Америчка телевизија Гуиде прогласила је Душка Дугоушка највећим цртаним ликом свих времена у конкуренцији од 50 ликова. Прва је анимирана личност која се појавила на поштанској маркициу Америци, а ту част до тада имале су само историјске личности.
Дугоушко Душко “осуђен је” да постане легенда. Славу је стекао засмејавајући децу Америке, а потом целог света, за време Другог светског рата и до сада је на почасном месту миљеника гледалаца. Публику би до следећег виђења поздравио са “Well, that’s all folks!” односно “То би било све народе!“
Боб Гивенс аниматор и један од идејних твораца лика Душка Дугоушка преминуо је 14. децембра 2017. године.