top of page

Стефан Митић -Стефан Тићми

Стефан Тићми јавности је познат по томе што је са другарима у оронулој кућици направио бесплатну библиотеку у лесковачком насељу „Анчики“, али и по томе што је његова збирка поезије „Уватиле ме лутке“, захваљујући Удружењу глувих и наглувих у Нишу преведена на знаковни језик.

Он каже:

''Док сам долазио осмислио сам интерактивну игру где деца извлаче папириће и онда радимо мини интервјуе, дружимо се, сликамо се. Прешао сам са поезије на прозу, тако да је Акико поетски роман и због тога је питак и близак људима. У Лесковцу је већ изборна лектира моја књига, тако да могу да кажем да се свиђа деци", рекао је Стефан Митић.

UUU (1).jpg

Млади лесковачки писац каже да није очекивао значајно признање, али да је „уснио санак“:

„Сањао сам некакву доделу, гужву и потпуно заборавио тај сан, а кад сам га се после сетио и укуцао на Гуглу 'Ја сам Акико Политикин Забавник' изашла је вест да сам у ужем избору. Мислим да негде дубоко у мени чучи Стефан који жарко жели да се бави сликарством, само што се тај Стефан увек превари и уместо кичице узме оловку и покушава да слика речима. Понекад му успе. Хвала жирију што ми је овом вредном наградом пожелео добродошлицу на врата Стваралаштва за младе. Када само погледам списак добитника, осећам велику част што сам у таквом друштву.“

„'Акико' иде од руке до руке и од срца до срца као некакав комад топлине“.

Акико

de7f9-ff_divider_pink.png
1.gif

Биљана Алавања је позната је и као писац за одрасле, али и за децу. Она је својом збирком прича ''Приче једне реке са богињама словенске митологије'' покушала да деци приближи словенску митологију на један занимљив начин.

''Свака књига коју ја радим има и педагошки аспект, јер сам ја доктор педагошких наука, тако да из сваке од прича деца могу нешто да науче, јер то и јесте сврха бајки. Главни јунаци ових прича, ове књиге, су деца и то су неки њихови свакодневни проблеми са којима се сусрећу, а богиње су ту да им помогну како да их превазиђу. Све је повезано са досељавањем Словена на Балканско полуострво, то су интегративне бајке које су повезане и из којих деца могу пуно да науче'', каже Биљана Алавања.

Биљана Алавања

samo-korak-promo.jpg

„Одувек сам маштала да ћу бити писац и да ћу написати Марионету. Слушајући бакину причу, фасцинирао ме је положај жена у нашем друштву, колико смо брзо дошли до емаципације и да ли је то био добар или лош начин.“, каже Биљана.

Алиса

de7f9-ff_divider_pink.png

Алберт Ајнштајн

albert_ajnstajn.jpg

Алберт Ајнштајн, немачки теоријски физичар, творац теорије релативности. Добио је Нобелову нараду и хемијски елемент са редним бројем 99 у Периодном систему елемената носи назив ајнштајнијум (Ес).

Март месец је у нашем одељењу био у знаку броја Пи и Ајнштајновог рођендана.

eTwinning пројекат

piii.PNG
pii.PNG

Ајнштајн и Чаплин

Алберт Ајнштајн је волео да гледа филмове с Чарлијем Чаплином. Писао му је: "Ваш филм Златна грозница разумљив је сваком на свету и свакако ћете постати велики човек".

На то је Чаплин овако одговорио: "Ја се Вама дивим још више. Вашу теорију релативности не разуме нико на свету, а Ви сте ипак велики човек".

Успела замена

Једном је Ајнштајн наговорио свог возача да одржи предавање уместо њега. Возач, који је предавање знао напамет јер га је слушао више пута, учинио је то без грешке. Тешкоће су настале када се предавање завршило и када је требало одговорити на постављено питање. Возач се одлично снашао и одговорио:

- На тако лако питање може да одговори и мој возач - рекао и позвао Ајнштајна, који је остао у колима. Ајнштајн је то и доказао на опште чуђење и дивљење.

de7f9-ff_divider_pink.png
piiii.PNG

Краљица

bottom of page